Niemieckie media ujawniły tajny raport służb, który potwierdza, że polski Ruch Obrony Granic (ROG) skutecznie zablokował próbę przemycenia nielegalnego imigranta do Polski. Według raportu, niemiecka policja próbowała wypchnąć młodego Afgańczyka przez granicę w Gubinie, ale interwencja ROG uniemożliwiła realizację tego planu. Niemcy, mimo trudności, ostatecznie udało się przerzucić migranta do Polski, jednak nie bez kontrowersji.
Interwencja ROG w Gubinie
Do zdarzenia doszło w nocy z 3 na 4 lipca 2025 roku, kiedy to niemieccy policjanci wyszli z komisariatu w Gubinie, znajdującego się tuż przy granicznym moście. Wraz z nimi na polską stronę „przypadkowo” trafił 18-letni Afgańczyk. Nie było żadnego kontaktu z polskimi służbami, a nielegalny migrant został dosłownie wypchnięty na polską stronę granicy. Akcję tę zarejestrowali ochotnicy z Ruchu Obrony Granic.
„Stoimy tam, gdzie trzeba. Tym razem Niemcy będą musieli zabrać migranta z powrotem” – komentował akcję Robert Bąkiewicz, lider ROG.
Tajny raport niemieckich służb
Po nieudanej próbie przepchnięcia imigranta, Niemcy skontaktowali się z polską Strażą Graniczną, prosząc o przyjęcie 18-latka. Jak podają niemieckie media, po przyjeździe polskiego patrolu straży granicznej, funkcjonariusze niemieccy ponownie próbali wysłać Afgańczyka przez most do Polski, jednak interwencja ROG spowodowała, że migrant nie przeszedł na stronę niemiecką. Dziennikarze z „Die Welt” piszą, że straż obywatelska nakazała młodemu mężczyźnie zawrócić, „najwyraźniej bez jakiejkolwiek reakcji ze strony polskiej Straży Granicznej”.
Kontrowersje wokół działania niemieckich służb
Niemiecka policja próbowała naciskać na Polaków, by „rozwiązali sytuację”, jednak jak twierdzą niemieckie media, komendant polskiej Straży Granicznej odmówił przyjęcia migranta. Ostatecznie, według „Spiegla”, 18-latek z Afganistanu został przerzucony do Polski w innym miejscu – przez granicę w Bad Muskau, gdzie nie było obecnych ani członków straży obywatelskiej, ani polskich pograniczników.
Skuteczność ROG i krytyka Niemiec
Ruch Obrony Granic, który skutecznie uniemożliwił przemyt migranta, stał się celem krytyki ze strony Niemiec. Niemieccy dziennikarze zauważają, że interwencje obywateli w ochronie polskiej granicy skutecznie zablokowały działania niemieckich służb, co wywołuje kontrowersje zarówno w Polsce, jak i za granicą. Z kolei ROG chwali się swoimi działaniami, które stanowią istotny element uszczelniania granicy.
Przemyt migrantów z Białorusi przez Litwę
Przypomnijmy, że przemyt nielegalnych migrantów z Białorusi przez Litwę do Polski stał się jednym z głównych problemów, z którym borykają się służby graniczne. ROG, poprzez swoje patrole, skutecznie utrudniał ten proceder, co zostało docenione przez polskich funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy wskazali na poprawę zabezpieczeń granicy.