Fala ataków migrantów na granicę! Straż Graniczna alarmuje o eskalacji

Straż Graniczna zanotowała blisko 100 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią w ciągu jednej doby – to największa liczba od początku roku. W ocenie służb wzmożony ruch migrantów wynika z poprawy pogody, która sprzyja próbom forsowania granicy.

Ataki na polskie patrole

Najwięcej prób przedostania się do Polski odnotowano w rejonie Krynek, Płaskiej, Michałowa i Mielnika. Migranci, którym nie udało się przekroczyć granicy, atakowali polskie patrole kamieniami i gałęziami.

W ciągu ostatnich dni liczba prób znacznie wzrosła:

  • Ponad 500 prób od początku marca
  • 120 prób w jeden weekend
  • Ponad 70 prób we wtorek

Wzrost aktywności migrantów zbiegł się ze zmianą warunków atmosferycznych – niższy poziom rzek granicznych, takich jak Świsłocz, Istoczanka i Wołkuszanka, sprzyja przekraczaniu naturalnych przeszkód.

Próby niszczenia zapory granicznej

Oprócz ataków na funkcjonariuszy dochodzi do prób uszkadzania stalowej zapory granicznej. We wtorek Straż Graniczna opublikowała nagranie pokazujące osoby po białoruskiej stronie próbujące przeciąć stalowe pręty. SG zapewnia, że granica jest monitorowana 24/7, a wszelkie próby są szybko neutralizowane.

Kurierzy i pomocnicy nielegalnej migracji

Oprócz wzrostu prób przekroczenia granicy SG odnotowuje również większą liczbę tzw. kurierów, czyli osób pomagających migrantom w dalszej podróży.

  • Od początku roku zatrzymano 16 kurierów, w tym czterech tylko minionej doby w okolicach Michałowa i Bobrownik.
  • Wśród osób próbujących dostać się do Polski dominują obywatele Pakistanu, Afganistanu, Somalii, Iranu, Etiopii i Erytrei.

Ochrona granicy: zapora, bariera elektroniczna i strefa buforowa

Od 2022 roku polsko-białoruska granica jest zabezpieczona:

  • Stalową zaporą o wysokości 5,5 m na odcinku 186 km
  • Barierą elektroniczną, obejmującą monitoring i czujniki ruchu
  • Strefą buforową, która obowiązuje od czerwca 2024 r. i została niedawno przedłużona

Obecnie strefa buforowa obejmuje 78,29 km granicy w powiatach hajnowskim i białostockim. Na odcinkach leśnych ma szerokość 200 m, ale w rejonach rezerwatów sięga nawet 4 km.

Efekty strefy buforowej

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wskazuje, że dzięki strefie buforowej liczba prób przekroczenia granicy spadła o 46%.

Strefa ogranicza również działalność grup przemytniczych i zapewnia większe bezpieczeństwo funkcjonariuszom SG, policji i żołnierzom, którzy wspierają ochronę granicy w ramach operacji „Bezpieczne Podlasie”.

Podsumowanie

Polsko-białoruska granica pozostaje miejscem intensywnych prób nielegalnej migracji. Liczba incydentów rośnie wraz z poprawą pogody, co zmusza polskie służby do wzmożonej czujności. Bariera graniczna oraz działania SG, wojska i policji utrudniają przedostanie się migrantów do Polski, jednak zagrożenia związane z nielegalną migracją i działalnością przemytników wciąż są poważne.

Popularne

Więcej podobnych
Related