Uchodźcy z Ukrainy przebywający w Holandii, którzy mają pracę lub inne dochody, będą musieli płacić więcej za zakwaterowanie w państwowych schroniskach. Od października 2025 roku miesięczna opłata za korzystanie z schronisk wzrośnie z obecnych 105 euro do 244,22 euro. Władze holenderskie uzasadniają tę decyzję chęcią zmniejszenia różnic między uchodźcami z Ukrainy a osobami ubiegającymi się o azyl z innych krajów.
Nowe opłaty i dodatkowe koszty
Dodatkowo, dorośli obywatele Ukrainy przebywający w schroniskach, w których przygotowywane jest jedzenie, będą musieli płacić składkę żywnościową w wysokości 252,18 euro miesięcznie. Holenderski nadawca NOS informuje, że maksymalna składka dla rodziny z dwójką dorosłych Ukraińców wyniesie 992,80 euro miesięcznie.
Zwiększone wpłaty na funkcjonowanie schronisk
Wzrost opłat ma na celu pokrycie kosztów funkcjonowania schronisk, w tym wydatków na energię, wodę i prąd. Minister do spraw azylu i migracji Mona Keijzer zaznaczyła, że środki te będą przeznaczone na utrzymanie schronisk.
Indywidualne podejście do uchodźców
Rząd przewiduje, że władze lokalne będą miały możliwość stosowania „indywidualnego podejścia” w przypadku uchodźców z Ukrainy, uwzględniając specyficzne potrzeby poszczególnych osób.
Ukraińscy uchodźcy w Holandii – możliwość dłuższego pobytu
Holenderski rząd podkreśla, że Ukraińcy, którzy pracują, płacą podatki i „wnoszą maksymalny wkład” w życie społeczne, powinni mieć możliwość pozostania w Holandii dłużej. Od początku wojny w Ukrainie Holandia przyjęła ponad 100 tys. ukraińskich uchodźców.
W kwietniu rząd ogłosił, że może zaprzestać udzielania azylu obywatelom państw trzecich, którzy przybyli z Ukrainy, uciekając przed rosyjską agresją, w tym migrantom zarobkowym.