Kobiety czeka dłuższa praca: Wzrost wieku emerytalnego to tylko pierwszy krok

Czy kobiety powinny pracować dłużej? Wyrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn staje się nieuniknione, a w przyszłości może czekać nas jego dalsze podnoszenie. To efekt zmian demograficznych oraz wyzwań ekonomicznych, z którymi musi zmierzyć się system emerytalny.

Wyzwania emerytalne starzejącego się społeczeństwa

Polska szybko się starzeje, a to poważne wyzwanie dla systemu emerytalnego. Eksperci MFW ostrzegają: bez reform w ciągu kilku dekad może on stać się niewydolny, zwłaszcza dla osób o niskich dochodach, kobiet i pracowników niestandardowych. Jeśli nic się nie zmieni, do 2050 roku świadczenia znacząco spadną.

„Przewiduje się, że w długim terminie starzenie się społeczeństwa osłabi adekwatność polskiego publicznego systemu emerytalnego, szczególnie dla biedniejszych emerytów, kobiet i niestandardowych pracowników. Bez reform do 2050 r. średni wskaźnik świadczeń spadnie z 45 do 29 procent” – napisali ekonomiści MFW.

Potrzeba reform systemowych i wielotorowych rozwiązań

Eksperci podkreślają, że konieczne jest wielotorowe podejście do reform. Wśród możliwych rozwiązań wymieniają: ✅ Wyrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn oraz jego stopniowe podnoszenie. ✅ Zachęty do dłuższej aktywności zawodowej, np. minimalny okres składkowy. ✅ Wzmocnienie oszczędności prywatnych i systemu dodatkowych ubezpieczeń emerytalnych.

Dlaczego podniesienie wieku emerytalnego jest konieczne?

Zdaniem prof. Agnieszki Chłoń-Domińczak, obniżony wiek emerytalny kobiet jest dla nich niekorzystny: „Dzisiejszy niski wiek emerytalny kobiet dyskryminuje właśnie kobiety. Ich świadczenia są mniejsze niż mężczyzn o ponad 1000 zł, ponieważ krócej pracują i mniej odkładają na emeryturę.”

Nierówny wiek emerytalny uderza w całe społeczeństwo

Eksperci zauważają, że zróżnicowany wiek emerytalny powoduje: 🔴 Niższe świadczenia dla kobiet. 🔴 Większe obciążenie budżetu państwa. 🔴 Konieczność wyższych podatków w przyszłości.

Polityczna hipokryzja wokół wieku emerytalnego

„Żaden polityk nie przyzna się, że wiek emerytalny powinien zostać podniesiony, bo to oznaczałoby utratę poparcia” – komentuje dr Marcin Wojewódka. Zamiast systemowych reform politycy wolą rozdawać „łakocie emerytalne” w postaci trzynastek i dodatkowych świadczeń.

Demografia nie zostawia złudzeń

Według GUS przeciętna długość życia w Polsce w 2023 roku wyniosła: 📌 74,7 roku dla mężczyzn, 📌 82 lata dla kobiet. W większości krajów UE wiek emerytalny jest już zrównany – Polska znajduje się w ogonie Europy.

Aktualny wiek emerytalny w Polsce

⏳ Kobiety – 60 lat ⏳ Mężczyźni – 65 lat Wprowadzone w 2017 roku zmiany ustabilizowały wiek emerytalny na tym poziomie, jednak eksperci są zgodni: reforma jest nieunikniona.

📌 Źródła:

  • Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW)
  • Raport Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) „Trwanie życia w 2023 r.”
  • Raport Polskiej Sieci Ekonomii dla ZUS

Popularne

Więcej podobnych
Related