Pod Toruniem powstaje pomnik Matki Bożej. Wyższy od posągów Chrystusa w Świebodzinie i Rio de Janeiro

W miejscowości Konotopie w województwie kujawsko-pomorskim powstaje monumentalny pomnik Matki Bożej, który stanie się jednym z najwyższych tego typu obiektów na świecie. Inicjatywa, której fundatorami są Grażyna i Roman Karkosikowie, ma być wotum wdzięczności i jednocześnie nowym symbolem religijnym w regionie.

Szczegóły projektu

Pomnik o całkowitej wysokości 55 metrów będzie składał się z posągu Maryi o wysokości 40,6 metra oraz postumentu w formie korony, mającego 15 metrów. Postument będzie pełnił funkcję tarasu widokowego, z którego odwiedzający będą mogli podziwiać okolicę. Prace budowlane, rozpoczęte w 2024 roku, mają potrwać około 18 miesięcy, a ich zakończenie zaplanowano na 2026 rok.

Pomnik powstaje w bliskim sąsiedztwie Sanktuarium Matki Bolesnej w Konotopiu, które jest celem pielgrzymek z całej Ziemi Dobrzyńskiej. Znajdująca się w sanktuarium cudowna figura Matki Boskiej Bolesnej przyciąga wiernych, a nowy pomnik ma stać się dodatkowym miejscem kultu oraz atrakcją turystyczną.

Wyjątkowa skala

Po ukończeniu budowy pomnik w Konotopiu przewyższy zarówno słynny pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro (38,5 metra z cokołem), jak i polski pomnik Jezusa Chrystusa w Świebodzinie (52,5 metra wraz z kopcem). Dzięki temu stanie się jednym z najwyższych obiektów sakralnych tego typu na świecie.

Fundatorzy projektu

Grażyna i Roman Karkosikowie, którzy finansują budowę pomnika, są jednymi z najbogatszych Polaków. W 2024 roku uplasowali się na 46. miejscu rankingu tygodnika „Wprost”, a ich majątek szacowany jest na 1,7 miliarda złotych. Najważniejszym aktywem rodziny jest spółka Boryszew, zajmująca się produkcją komponentów dla branży motoryzacyjnej. Oprócz działalności biznesowej Karkosikowie są właścicielami wielu historycznych nieruchomości, w tym Pałacu Przeździeckich w Warszawie, rezydencji w Kikole oraz ośrodka wypoczynkowego nad Bałtykiem.

Symbol wdzięczności i nowy punkt na mapie turystycznej

Pomnik w Konotopiu ma nie tylko podkreślać religijny charakter regionu, ale również stać się istotnym punktem na mapie turystycznej Polski. Inwestycja, która przewyższy dotychczasowe sakralne budowle, z pewnością przyciągnie uwagę zarówno pielgrzymów, jak i turystów z kraju i zagranicy.

Popularne

Więcej podobnych
Related

Nie żyje 7-letnia dziewczynka, poszła spać i już się nie obudziła. Cała wieś wstrząśnięta

Tragiczne wydarzenia w Przybyszowie, niewielkiej wsi w województwie lubuskim,...

USA nagle zawieszają pomoc dla Ukrainy. Jest reakcja Zełenskiego na ten ruch

Departament Stanu USA wstrzymał pomoc zagraniczną dla niemal wszystkich...

Ten sondaż to żółta kartka dla kandydata KO. Niepokojący sygnał dla Trzaskowskiego.

Z najnowszych sondaży dotyczących kampanii prezydenckiej wynika, że rywalizacja...

Prof. Dudek znów uderza w Nawrockiego. „Ciekawe rzeczy o życiu prywatnym”

Karol Nawrocki, obecny prezes Instytutu Pamięci Narodowej i kandydat...