W miejscowości Konotopie w województwie kujawsko-pomorskim powstaje monumentalny pomnik Matki Bożej, który stanie się jednym z najwyższych tego typu obiektów na świecie. Inicjatywa, której fundatorami są Grażyna i Roman Karkosikowie, ma być wotum wdzięczności i jednocześnie nowym symbolem religijnym w regionie.
Szczegóły projektu
Pomnik o całkowitej wysokości 55 metrów będzie składał się z posągu Maryi o wysokości 40,6 metra oraz postumentu w formie korony, mającego 15 metrów. Postument będzie pełnił funkcję tarasu widokowego, z którego odwiedzający będą mogli podziwiać okolicę. Prace budowlane, rozpoczęte w 2024 roku, mają potrwać około 18 miesięcy, a ich zakończenie zaplanowano na 2026 rok.
Pomnik powstaje w bliskim sąsiedztwie Sanktuarium Matki Bolesnej w Konotopiu, które jest celem pielgrzymek z całej Ziemi Dobrzyńskiej. Znajdująca się w sanktuarium cudowna figura Matki Boskiej Bolesnej przyciąga wiernych, a nowy pomnik ma stać się dodatkowym miejscem kultu oraz atrakcją turystyczną.
Wyjątkowa skala
Po ukończeniu budowy pomnik w Konotopiu przewyższy zarówno słynny pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro (38,5 metra z cokołem), jak i polski pomnik Jezusa Chrystusa w Świebodzinie (52,5 metra wraz z kopcem). Dzięki temu stanie się jednym z najwyższych obiektów sakralnych tego typu na świecie.
Fundatorzy projektu
Grażyna i Roman Karkosikowie, którzy finansują budowę pomnika, są jednymi z najbogatszych Polaków. W 2024 roku uplasowali się na 46. miejscu rankingu tygodnika „Wprost”, a ich majątek szacowany jest na 1,7 miliarda złotych. Najważniejszym aktywem rodziny jest spółka Boryszew, zajmująca się produkcją komponentów dla branży motoryzacyjnej. Oprócz działalności biznesowej Karkosikowie są właścicielami wielu historycznych nieruchomości, w tym Pałacu Przeździeckich w Warszawie, rezydencji w Kikole oraz ośrodka wypoczynkowego nad Bałtykiem.
Symbol wdzięczności i nowy punkt na mapie turystycznej
Pomnik w Konotopiu ma nie tylko podkreślać religijny charakter regionu, ale również stać się istotnym punktem na mapie turystycznej Polski. Inwestycja, która przewyższy dotychczasowe sakralne budowle, z pewnością przyciągnie uwagę zarówno pielgrzymów, jak i turystów z kraju i zagranicy.