Z najnowszego badania przeprowadzonego przez More in Common Polska wynika, że aż 70 procent rolników w Polsce czuje się zmęczonych sytuacją, a 62 procent uważa, że zostali pozostawieni sami sobie. Brak wsparcia ze strony rządu, samorządów i Unii Europejskiej potęguje poczucie izolacji i braku reprezentacji interesów rolników w debacie publicznej.
Rolnictwo w kryzysie. Klimat, biurokracja i ceny skupu
Wyniki sondażu pokazują, że polscy rolnicy muszą zmagać się z wieloma wyzwaniami. Najczęściej wskazywanym problemem są niskie ceny skupu produktów rolnych (18 proc.), tuż za nimi plasuje się wzrost kosztów produkcji (16 proc.) oraz zmiany klimatyczne i ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak susze i powodzie (14 proc.). Kolejne na liście trudności są spadające dochody (13 proc.), a także niestabilność geopolityczna i biurokratyczne przeszkody w dostępie do dotacji (po 6 proc.).
Aż 38 proc. rolników przyznało, że ich gospodarstwa zostały dotknięte przez susze, a 16 proc. przez powodzie. 91 proc. badanych zgadza się z tym, że klimat się zmienia, choć 30 proc. z nich ma wątpliwości, czy to człowiek jest głównym sprawcą tych zmian.
Zawiedzeni i rozczarowani. Instytucje tracą zaufanie w oczach wsi
Raport wyraźnie pokazuje, że zaufanie do władz i instytucji publicznych jest na bardzo niskim poziomie. Trzy czwarte badanych oceniło odpowiedź rządu na ubiegłoroczne protesty rolników jako niewystarczającą. Z działań resortu klimatu niezadowolonych jest 69 proc. rolników, a z pracy resortu rolnictwa – 68 proc. Negatywne opinie na temat reakcji Unii Europejskiej wyraziło ponad dwie trzecie respondentów, a samorządy lokalne spotkały się z dezaprobatą 64 proc. rolników.
– Rolnicy w Polsce odczuwają rosnącą frustrację, ponieważ czują się osamotnieni w walce z kryzysem ekonomicznym, nieuczciwymi praktykami handlowymi i skutkami zmiany klimatu. Wielokrotnie zawiedzeni, tracą zaufanie do instytucji i mają poczucie, że mogą liczyć tylko na siebie – komentuje autorka raportu Maria Wittels.
Duma i niezależność, ale brak szacunku i wsparcia
Pomimo trudnych warunków, 57 proc. rolników zadeklarowało, że czuje dumę i niezależność wynikającą z pracy na roli. Jednocześnie tylko 39 proc. badanych uważa, że są szanowani przez społeczeństwo, 30 proc. czuje się docenionych, a jedynie 23 proc. – wysłuchanych.
Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie 600 rolników, z uwzględnieniem płci, wieku, wielkości gospodarstwa oraz głównego obszaru działalności. Dane zebrano metodami CATI i CAPI. Wyniki są wyraźnym sygnałem alarmowym dla decydentów – polska wieś oczekuje konkretnych działań i realnego wsparcia.