Ludzką krew dzieli się na cztery główne grupy. Każda z nich różni się pomiędzy sobą brakiem lub obecnością konkretnych antygenów, które znajdują się w erytrocytach.
Do podstawowych grup krwi należą: grupa A, B, AB oraz 0. Oprócz tego, istnieje jeszcze ponad 400 podkategorii, które nie tylko określają profil zdrowotny człowieka, ale również pokazują, jak bardzo złożony jest nasz organizm. Wiadomości i wskazówki, które znajdziecie poniżej mogą okazać się bardzo pomocne w zrozumieniu tego jak funkcjonuje Wasz organizm w zależności od grupy krwi jaką posiadacie oraz jak możecie go dodatkowo wspierać.
#1 Żywność oraz dieta, która jest wskazana dla konkretnych grup krwi
- Grupa A: Dla tej grupy krwi jest w szczególności polecana dieta wegetariańska. Także zaleca się spożywanie ryb i nabiału. Jednak powinno unikać się roślin strączkowych, pikantnych potraw oraz kawy.
- Grupa B: Dla grupy B polecane są przede wszystkim wszelkiego rodzaju produkty mleczne. Z mięs – baranina oraz ryby. Zalecane jest także spożywanie produktów pełnoziarnistych, warzyw oraz picie herbaty. Powinno natomiast unikać się alkoholu oraz różnego rodzaju konserwantów.
- Grupa AB: Dla tej grupy krwi w szczególności poleca się spożywanie produktów organicznych oraz świeżej, nieprzetworzonej żywności. Z całą pewnością powinno unikać się smażonych dań.
- Grupa 0: Dla grupy 0 zalecane są ogólnie mięsa, ryby oraz świeże warzywa. Jednak osoby z tą grupą krwi powinny unikać mleka oraz przetworzonej żywności. Zalecane jest także nieprzejadanie się.
#2 Cechy osobowości u konkretnych grup krwi
- Grupa A: Ludzie z tą grupą krwi to urodzeni liderzy. Bardzo dobrze zorganizowani i skuteczni w swoich działaniach. Cechuje ich także dobre serce oraz silnie rozwinięte współczucie.
- Grupa B: To osoby, które nie lubią konfliktów. Jednak bardzo szybko potrafią rozwiązywać różnego rodzaju problemy oraz spory. Są także bardzo elastyczni i dobrze zorientowani w swoich działaniach. Z natury są bardzo przyjaźni.
- Grupa AB: To urodzeni racjonaliści. Silni i zawsze opanowani – istne ostoje spokoju. Mają także silnie rozwinięte myślenie perspektywiczne oraz wyobraźnię.
- Grupa 0: Osoby z tej grupy krwi cechuje silna postawa oraz asertywność. Są bardzo praktyczne. Z natury cechuje je duża empatia oraz wrodzona uprzejmość.
#3 Grupy krwi, a odporność na stres
- Grupa A: Osoby z tą grupą krwi są bardzo podatne na działanie kortyzolu – hormonu stresu. Potrzebują długiego czasu, żeby się uspokoić i powrócić do stanu wewnętrznej równowagi.
- Grupa B: Z natury są to osoby bardzo spokojne. Jednak, kiedy osiągną granice swojej wytrzymałości, to wybuchają bardzo gwałtownie. Kontrolowanie swojego oddechu poprzez głębokie wdechy i spokojne wydechy może pomóc im w szybszym tempie osiągnąć spokój wewnętrzny.
- Grupa AB: Osoby z tej grupy z reguły bardzo dobrze radzą sobie ze stresem. Wyprowadzanie ich z równowagi jest bardzo trudne. Jeżeli już wybuchają, to naprawdę w ostateczności.
- Grupa 0: Osoby z grupy krwi 0 są bardzo podatne na wybuchy gniewu. Bardzo niestabilne. Szybko można je wyprowadzić z równowagi. Pomóc sobie ze stresem oraz złością mogą dzięki wizualizacji czegoś przyjemnego, spokojnego i kojącego nerwy.
#4 Grupa krwi, a zwiększone magazynowanie tkanki tłuszczowej
- Grupa A: U osób z grupą krwi A tłuszcz najbardziej gromadzi się, kiedy jedzą one mięsa oraz produkty bogate w cukry.
- Grupa B: W tej grupie krwi zwiększone odkładanie tkanki tłuszczowej spowodowane jest przede wszystkim jedzeniem pieczywa oraz smażonych potraw.
- Grupa AB: W grupie AB głównym czynnikiem gromadzenia się tkanki tłuszczowej jest brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej.
- Grupa 0: Osoby z grupy krwi 0 będą w szczególności przybierać na wadze jeżeli będą nieregularnie spożywać posiłki.
#5 Współczynnik EH krwi, a planowanie rodziny
Ten współczynnik jest drugim, najważniejszym układem grupowym w naszym organizmie. Złożony jest aż z 50 zdefiniowanych antygenów. Do pięciu najważniejszych z nich należą: D, C, c, E oraz e. To właśnie ten współczynnik może powodować powikłania w czasie ciąży, takie jak konflikt serologiczny.
Konflikt serologiczny może wystąpić, kiedy to krew matki posiada czynnik RH-, a ojca – RH+. Organizm kobiety traktuje wtedy płód dziecka jako ciało obce, które próbuje zwalczyć. Na szczęście współczesna medycyna potrafi już radzić sobie z konfliktem serologicznym.
#6 Grupy krwi, a transfuzja krwi
- Grupa A: Osoby z tej grupy mogą być biorcami krwi z grupy A lub 0. Mogą być natomiast dawcami dla osób z grupy A lub AB.
- Grupa B: Osoby z tej grupy mogą być biorcami krwi z grupy B lub 0. Mogą być natomiast dawcami dla osób z grupy B lub AB.
- Grupa AB: Osoby z tej grupy krwi są uniwersalnymi biorcami. Mogą jednak oddać krew wyłącznie dla osób o tej samej grupie krwi.
- Grupa 0: Osoby z tej grupy krwi mogą przyjąć wyłącznie krew z grupy 0. Są one jednak uniwersalnymi dawcami dla wszystkich pozostałych grup.
#7 Grupy krwi, a kompatybilność osocza
- Grupa A: Może być biorcą osocza od grupy krwi A lub AB. Może jednak przekazać swoje osocze tylko osobom z grupy krwi A lub 0.
- Grupa B: Może być biorcą osocza od grupy krwi B lub AB. Może jednak przekazać swoje osocze tylko osobom z grupy krwi B lub 0.
- Grupa AB: Może być biorcą osocza wyłącznie z grupy AB. Jest jednak uniwersalnym dawcą osocza dla pozostałych grup.
- Grupa 0: Jest uniwersalnym biorcą osocza od wszystkich grup krwi. Jednak może przekazać osocze tylko i wyłącznie osobom z grupą krwi 0.
Osocze od osób z grupą krwi 0 zawiera przeciwciała anty-A i anty-B – dlatego też może być podawane wyłącznie osobom z tą samą grupą krwi. Natomiast osocze z grupy krwi AB nie posiada tych przeciwciał, dlatego może być podane osobom o jakiejkolwiek grupie krwi.
Mamy nadzieję, że te 7 faktów na temat grup ludzkiej krwi wzbogacą waszą wiedzę na ich temat. Jeżeli podobał Wam się artykuł to koniecznie podzielcie się nim ze swoimi znajomymi.