Premier Donald Tusk skrytykował w ostrych słowach postawę europosłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy zagłosowali przeciwko rezolucji w Parlamencie Europejskim dotyczącej wzmocnienia obronności UE i projektu Tarcza Wschód.
„Już kiedyś o PiS-ie powiedziałem: »to nie są patrioci, to są idioci«, ale to, co ostatnio zrobili w Parlamencie Europejskim, to chyba coś wyraźnie gorszego niż głupota” – mówi Tusk w nagraniu opublikowanym na platformie X.
Szef rządu podkreślił, że głosowanie przeciwko wzmocnieniu wschodniej granicy Polski „na odległość pachnie zdradą” i dodał, że Polacy tego nie zapomną.
Głosowanie nad Tarczą Wschód
Spór dotyczy głosowania, które odbyło się 12 marca w Parlamencie Europejskim. Europosłowie PiS zagłosowali przeciwko rezolucji dotyczącej przyszłości europejskiej obronności, mimo że znalazła się w niej inicjatywa Donalda Tuska dotycząca uznania Tarczy Wschód za kluczowy projekt dla bezpieczeństwa UE.
Rezolucja została przyjęta stosunkiem głosów 419 do 204. Została ona zaproponowana przez pięć największych frakcji politycznych w PE, w tym Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), do której należy PiS.
PiS tłumaczy decyzję
Politycy PiS bronili swojej decyzji, argumentując, że poparli jedynie poprawkę dotyczącą Tarczy Wschód, ale nie mogli zaakceptować całej rezolucji, ponieważ mogła ona prowadzić do odebrania Polsce suwerenności w zakresie obronności.
Europoseł PiS Patryk Jaki skomentował sprawę, podkreślając, że rezolucja mogłaby pozwolić UE na wysyłanie polskich żołnierzy na wojnę bez zgody polskiego rządu.
„Unia Europejska mogłaby teraz zdecydować bez zgody Polski o wysłaniu naszych żołnierzy na wojnę na Ukrainie” – ostrzegał Jaki.
Polityczna burza wokół głosowania
Decyzja europosłów PiS wywołała burzę zarówno w Polsce, jak i na arenie europejskiej. Politycy koalicji rządzącej zarzucają PiS działanie na szkodę bezpieczeństwa Polski, podczas gdy przedstawiciele opozycji przekonują, że głosowanie było wyrazem troski o suwerenność Polski w sprawach wojskowych.
Sprawa ta stanie się zapewne jednym z kluczowych tematów w nadchodzącej kampanii wyborczej, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa kraju oraz relacji Polski z Unią Europejską i NATO.