Wałęsa szokuje: 'Zerwijmy relacje z Trumpem’! Kontrowersyjne słowa byłego prezydenta

Były prezydent Lech Wałęsa w rozmowie z Super Expressem zaapelował o skupienie się na budowaniu silnych relacji w Europie oraz zerwanie więzi z Donaldem Trumpem. W jego opinii, administracja byłego prezydenta USA nie darzy Europy sympatią, a Polska powinna postawić na współpracę wewnątrz UE.

„Nie przejmujmy się Muskiem”

Podczas wywiadu były prezydent odniósł się również do ostatnich kontrowersji wokół Elona Muska. Szef Tesli i SpaceX, który odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu Ukrainie dostępu do internetu poprzez sieć Starlink, ostro skomentował słowa ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego. Kiedy Sikorski przypomniał, że Polska wydała 50 mln dolarów na utrzymanie systemu Starlink dla Ukrainy, Musk odpowiedział mu w lekceważący sposób, radząc mu milczeć.

Lech Wałęsa stwierdził, że nie warto przejmować się Muskiem:

Róbmy swoje, nie zajmujmy się i nie przejmujmy Muskiem. Ja się nim nie przejmuję. Zignorowałbym go, trzeba go unikać. To człowiek, który nic nie znaczy – powiedział były prezydent.

Wałęsa o Trumpie: „Stawiajmy na Europę”

Były prezydent skrytykował również Donalda Trumpa, sugerując, że jego polityka nie jest korzystna dla Europy i Polski.

Zajmijmy się budowaniem relacji i więzi w Europie, stawiajmy na Europę, zerwijmy relacje z Trumpem, a twórzmy bezpieczeństwo Europy i silne sojusze tutaj, w Europie – zaapelował Wałęsa.

Polska między USA a Europą – czy to realny scenariusz?

Słowa Lecha Wałęsy wzbudziły wiele kontrowersji. Zerwanie relacji z USA, które są kluczowym sojusznikiem Polski w ramach NATO, byłoby radykalnym krokiem, mogącym osłabić bezpieczeństwo kraju.

Obecnie relacje Polski z USA mają strategiczne znaczenie, zwłaszcza w kontekście rosnących zagrożeń ze strony Rosji. Choć administracja Trumpa bywała krytyczna wobec Europy, to za jego prezydentury Stany Zjednoczone znacząco zwiększyły swoją obecność wojskową w Polsce.

Opinie Wałęsy wywołały mieszane reakcje – niektórzy uważają je za przestarzałe i oderwane od realiów, inni wskazują, że Europa faktycznie powinna bardziej skupić się na własnej niezależności.

Czy Polska mogłaby sobie pozwolić na zerwanie relacji z USA? To pytanie pozostaje otwarte, ale jedno jest pewne – gwarancje bezpieczeństwa, jakie daje NATO i współpraca ze Stanami Zjednoczonymi, pozostają kluczowe dla stabilności naszego regionu.

Popularne

Więcej podobnych
Related